Faculty

  • Kjersti Aagaard – Microbiome interactions to preterm birth
  • Benjamin R. Arenkiel – Synaptogenesis in development and adulthood
  • Swathi Arur – RAS/ERK signaling pathways governing germ cell development in C. elegans
  • Richard R. Behringer – Mammalian embryogenesis, reproductive and stem cell biology and evolution
  • Hugo J. Bellen – Mitochondria and neuronal degeneration, synaptic transmission and technology development
  • Karl-Dimiter Bissig – Cell based therapy for liver disease
  • Malgorzata (Gosia) Borowiak – Pluripotent stem cells for human development and metabolic diseases
  • Janet Braam – Molecular and developmental plant responses to environmental stresses
  • Rui Chen – Functional genomics of visual system development and diseases; High throughput technology
  • Mauro Costa-Mattioli – Cellular and molecular mechanism of memory storage
  • Benjamin Deneen – Glial cell development and disease
  • Mary Dickinson – Vascular remodeling and heart morphogenesis in early vertebrate embryos
  • Herman Dierick – Genetic and neurobiological mechanism of Drosophila aggression
  • George Eisenhoffer – Cell death and proliferation of epithelial cells in zebrafish
  • Michael J. Galko – Molecular genetics of tissue repair responses in Drosophila
  • Ido Golding – Using physical principles to understand living systems
  • Margaret (Peggy) A. Goodell – Regulation of hematopoietic stem cells
  • Brett H. Graham – Genetic models of mitochondrial disease in Drosophila and mice
  • Andrew K. Groves – Development and regeneration of the inner ear
  • Jason D. Heaney – Testicular and colon cancer genetics; Stem/progenitor cell maintenance; Mouse models of human diseases; Genome editing technologies
  • Hamed Jafar-Nejad – Developmental glycobiology; Notch signaling
  • Milan Jamrich – Pattern formation and regeneration in mice and Xenopus
  • Joanna Jankowsky – Functional consequences of Aβ accumulation in Alzheimer’s disease
  • Randy L. Johnson – Modeling human disease and development in the mouse
  • Adam Kuspa – Signal transduction, cell differentiation, and genomics of Dictyostelium discoideum
  • Brendan Lee – Skeletal and kidney development, and gene therapy
  • Hyun Kyoung Lee – Elucidating mechanisms of gliogenesis in neural development and how its dysfunction can lead to neurodegenerative disease
  • Michael T. Lewis – Genetic regulation of mammary gland development and early-stage breast cancer
  • Olivier Lichtarge – Bioinformatics, structural biology, and functional genomics
  • Peter Lwigale – Molecular regulation of cell migration during eye development and cornea regeneration
  • Mirjana Maletic-Savatic – Imaging and metabolomics and neurogenesis
  • Graeme Mardon – Molecular mechanisms controlling retinal development
  • James Martin – Cardiac and craniofacial stem cell biology
  • Martin M. Matzuk – Oncogenesis, reproduction and development in mice
  • David D. Moore – Nuclear receptor signaling pathways
  • Daisuke Nakada – Molecular and genetic analysis of stem cell function and cancer
  • Hoang Nguyen – Skin epithelial stem cell fate maintenance and lineage determination
  • Paul A. Overbeek – Cell fate determination
  • Ronald Parchem – Neural development, neural crest development, stem cells and cancer biology
  • Ross Poché – Molecular mechanisms of retinogenesis
  • Matthew N. Rasband – Role of neuronal-glial signaling in brain development, function, injury and disease
  • Russell S. Ray – Molecular and genetic events that give rise to functional neural circuits and how those events may play a role in neurological disorders
  • Jeffrey M. Rosen – Mammary gland development and breast cancer
  • Ergun Sahin – Telomere function, aging and cancer biology
  • Melanie Samuel – The development, function, and demise of photoreceptors
  • Marco Sardiello – Regulatory networks of cell metabolism and neurological disorders
  • Joshua M. Shulman – Understanding the bases for susceptibility to neurodegenerative disease
  • Roy V. Sillitoe – Developmental origins of complex neurological conditions
  • Anna Marie Sokac – Coordinated actin and membrane dynamics in flies and frogs
  • Kimberley R. Tolias – Molecular signaling pathways in structural development and plasticity of dendrites and synapses
  • Ming-Jer Tsai – Role of transcription factors in development and diseases
  • Sophia Y. Tsai – Physiological role of nuclear receptors during development
  • Kartik Venkatachalam – Signal transduction in the Drosophila nervous system
  • Koen Venken – Genetic manipulation, genome engineering, and human disease modeling in Drosophila melanogaster
  • Meng Wang – Systemic studies of endocrine and metabolic signaling in promoting healthy aging
  • Michael Wangler – Molecular mechanisms underlying rare genetic diseases using flies
  • Aryeh Warmflash – Self-organized developmental patterning and modeling the cancer microenvironment
  • Trent Watkins – Neuronal injury and cellular stress signaling pathways; axon regeneration and neurodegeneration
  • Ted Wensel – Visual transduction and gene repair in neurons
  • Thomas (Trey) F. Westbrook – RNAi-based strategies to cancer gene discovery; REST tumor suppressor pathway
  • Joshua D. Wythe – Cardiovascular development and disease
  • Mingshan Xue – Cortical circuit function and development in health and disease
  • Shinya Yamamoto – Cell-cell communication in development and disease; Notch and Dopamine signaling
  • Hui Zheng – Molecular genetics of Alzheimer’s disease
  • Zheng Zhou – Clearance of apoptotic and necrotic cells in the nematode C. elegans
  • Huda Y. Zoghbi – Neural development, neurodegenerative and neurodevelopmental disorders

Comments are closed